Global Mapper

Anasayfa» Sistem» Yazılımlar» Global MapperGlobal Mapper, CBS sektörüne hem yeni başlayanlar için hem de tecrübeli kullanıcılar için dünya üzerinde bulunan birçok vektör ve raster dosya formatını destekleyen bir görüntüleyicinin yanında bu verilerin birçok formata dönüştürebilmesine, düzenlenmesine ve çıktı alınabilmesine ayrıca GPS ile takip yapılabilmesine olanak sağlayan bir yazılımdır. 
                                    

 • GLOBAL MAPPER v21 Yazılımının Türkçe  veya İngilizce En Son Sürümünü İndirmek (Download) için TIKLAYINIZ:
 • GLOBAL MAPPER Broşürünü İndirmek (Download) için TIKLAYINIZ
                          
 • Düşük maliyetli ve kolay kullanımlı CBS çözümü
 • 250 üzerinde mekansal veri formatının desteklenmesi - Desteklenen Veri Formatları için TIKLAYINIZ:
 • Gelişmiş opsiyonel LiDAR Modülü
 • Yeni araç çubuğu ile GeoCalc kütüphanesinin gücünü kullanabilme
 • Daha önce Global Enerji Mapper içinde bulunan tüm özellikleri içermesi
Ücretsiz teknik destekDüşük maliyetli ve kolay kullanımlı CBS çözümü
250 üzerinde mekansal veri formatlarını destekler
Gelişmiş işlem için opsiyonel LiDAR Modülü
Yeni araç çubuğu ile GeoCalc kütüphanesinin gücünü Kaldıraç
Şimdi daha önce Global Enerji Mapper® bulunan tüm özellikleri içerir
Eşsiz ve ücretsiz teknik destekGlobal Mapper sadece bir araç olmayıp; mesafe ve alan hesaplamaları, raster birleştirme, yumuşatma, spektral analiz, yükseklik sorgulama, görüş hattı hesaplamaları, kes-dolgu hacim hesaplamaları yanı sıra görüntü geometrik düzeltme, yüzey verisinden kontur üretimi, görünüm analizi, havza sınırlarının çizilmesi, 3B nokta verisinin üçgenlenmesi ve gridlenmesi, deniz seviyesi yükselme modellemesi gibi gelişmiş yeteneklere sahip ve en son sürümü Global Mapper 18 olarak yayınlanan ve bugüne kadarki en gelişmiş Global Mapper sürümüdür.

Global Mapper daki Son Gelişmeler

Yirmi yıldan fazla bir süredir, Global Mapper ın gelişimi, kullanıcılarla doğrudan etkileşime dayanmaktadır ve başlıca fonksiyonel gelişmelerin çoğu, bireysel taleplere göre açıkça izlenebilir. Yazılım geliştirmeye yönelik bu eşsiz yaklaşım, günümüzün CBS uzmanlarının ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için uygulamanın sürekli olarak güncellenmesini ve geliştirilmesini sağlamıştır.
Her sürümde onlarca yeni ve güncellenmiş özellik ve işlev bulunur. Sürüm 21 sürümünün öne çıkanları şunlardır:

Yeni MangoMap Uzantısı
Blue Marble ve Mango arasındaki işbirlikçi bir geliştirme çabasının sonucu olan bu uzantı, Global Mapper kullanıcılarının MangoMap aboneliğini hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasını ve meslektaşları, müşterileri veya seçmenleriyle paylaşmak için çevrimiçi haritalar yayınlamasını sağlar. 

Global Mapper Mobile 2.0
Global Mapper Desktop ın piyasaya sürülmesiyle birlikte, iOS ve Android için popüler Global Mapper Mobile uygulamasının yeni bir sürümü kullanıma sunuldu. Sürüm 2.0, gelişmiş bir arayüz, çevrimiçi veri akışı, özellik arama ve gelişmiş mobil haritalama araçlarına sahip yeni bir Pro sürümü içerir. 

Geliştirilmiş Vektör Özellik Katmanı Atama
Vektör veri oluşturma ve yönetimi, nesneleri uygun katmana atamak için eksiksiz bir seçenekler kümesi sunan her vektör iletişim kutusuyla önemli ölçüde iyileşmiştir.

Zaman içinde bir dizi katman animasyon yeteneği
GIS analizi genellikle zaman içindeki değişimin analizini içerir. Global Mapper v21 deki yeni bir görselleştirme aracı, bir katman sırasını zamanlanmış veya anahtar kareli animasyon olarak görüntülemek için araçlar sunar.

Gelişmiş özellik etiketi oluşturma ve yönetimi

Global Mapper ın kartografik kabiliyetindeki büyük bir gelişmeyi temsil eden etiketleme işlevi şimdi, etiketlerin hızlı ve kolay bir şekilde taşınabileceği, düzenlenebileceği veya silinebileceği ayrı bir etiket katmanı oluşturma seçeneğini içerir.

Yeni Esnek Arayüz

Global Mapper 19 un piyasaya sürülmesi ile birlikte , uygulamanın tüm alanlarında geniş kapsamlı yeni özellikler ve işlevlerin eklenmesini sağlamıştır. Uzun zamandır kullananlar için en göze çarpan değişim, arayüz yeni bir logo ve güncellenmiş düğme grafikleri ile birlikte tamamen yeniden tasarlanmıştır. Araç çubukları, kritik işlevlere daha verimli erişim sağlamak için yeniden düzenlenmiş olup her araç çubuğu, artık her bir kullanıcının gereksinimlerini yansıtacak şekilde düğmeler ekleyerek veya kaldırarak özelleştirilebilir haldedir. Ayrıca araç çubukları, gerekirse ana harita penceresinin yan veya altına sabitlenebilir.


         

Bu ana sürüm 3D verilerle çalışmak için birçok önemli güncellemeler ve yeni araçlar içermektedir. Bu sürüm ayrıca önemli ölçüde geliştirilmiş proses hızları ve yeni grafik/çizelge araçları sunmaktadır.

Arazi Analizi ve 3D Veri İşleme

Global Mapper ın kullanıma hazır analiz fonksiyonları, arazi örtüsünü ve saha modeli çizme, havza çizimi, hacim ölçümü ve kesme ve dolgu optimizasyonu, raster hesabı, özelleştirilmiş gridleme ve arazi oluşturma, kontur üretimi ve çok daha fazlasını içermektedir.

Bu güçlü analiz araçlarını tamamlamak, basit ve sezgisel çizimden görüntü geometrik düzeltme ve vektörizasyona kadar her şeyi sunan tam bir raster ve vektör veri oluşturma ve düzenleme fonksiyonları mevcuttur.


Tam Aralıklı 3D Görüntüleyici

İşlevsel olarak, Global Mapper en önemli gelişmeleri 3B Görüntüleyicide uygulanmıştır. Herhangi bir 3B veri kümesini veya nokta bulutunu yüklediğinizde , oluşturma performansının önemli ölçüde geliştirildiğinin hemen fark edileceğini söylebiliriz. Bu sonsuz görüntüleme işlevi, gerçekten çarpıcı 3B veri görselleştirmelerinin oluşturulmasını sağlar ve en geniş havadan veya karasal nokta bulutu veri kümesiyle bile çalışarak 3B ortamında doğal olarak çalışma olanağı sağlar.

Bu sürüm hem Global Mapper hemde Lidar modülü içinde çeşitli güncellemeleri kapsamaktadır.Bu güncellemeler, 2B ve 3B görüntüleyici arası link kurma, kullanıcıların bir görüntüleyici üzerinde kaydırma, yakınlaştırma ve vektör verisi ekleme işlemi yaptığında diğerinde otomatik olarak güncelleme yapması gibi özellikleri de kapsamaktadır. Bu özellik, Global Mapper 19 sürümünde geliştirilen 3B Görüntüleyici üzerindeki birçok özellikten biridir.

Ayrıca, 3B Görüntüleyici ile artık kullanıcılar yüksek çözünürlüklü uçuş simulasyonlarını birçok gökyüzü modeli arasından seçip kaydedebilme özelliğine sahiptirler. Canlı GPS verileri de ayrıca 3B Görüntüleyici üzerinde gerçek zamanlı olarak görülebilmektedir. Global Mapper 19 sürümü, çoklu çekirdeği daha efektif kullanabilmesinden dolayı büyük boyutlardaki veriler ile yapılan proseslerde daha hızlı sonuçlar elde edebilmektedir. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan Lidar Modülü ile Lidar nokta bulutu verilerini otomatik sınıflandırma, bina ve ağaçlar için özellik çıkartımı (feature extraction) prosesleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Global Mapper Genel Özellikler:

 • Global Enerji Mapper ®
 • Özellik Uzantısı Eklentisi Desteği
 • 3D Veriler
 • Veri Alma / Verme
 • Mekansal Veritabanı Desteği
 • LiDAR Nokta Bulutları
 • Çevrimiçi Verilere Erişim
 • Google Earth Desteği
 • Görüntü Düzeltme
 • Coğrafi Kodlama
 • Grafik ve Grafik Yöneticisi
 • Sayısallaştırma
 • Özellik Oluşturma
 • Komut
 • Arazi Analizi
 • Veri işleme
 • GPS Takip
 • Harita Baskı ve Web Yayıncılığı
 • Raster Hesaplayıcı


LİDAR Modülü:


Blue Marble Geographics resmi olarak v19.0 Global Mapper LiDAR Modülünü sunmaktan memnunluk duymaktadır. Bu kapsamlı nokta bulutu işleme aracı, örtüşen görüntülerden oluşan bir dizi bir 3B nokta bulutu oluşturmak için güçlü yeni bir fonksiyonel özellik sunmaktadır. İnsansız Hava Aracı (İHA) operatörleri için ideal olan Pikselden Noktaya aracı, basit bir drone ile bile toplanan görüntüleri, bir proje alanının 3B temsiline etkili bir şekilde dönüştürmekte ve modülün geniş sınıflandırma özellikleri, SYM (DEM) oluşturma ve özellik çıkartımı gibi yetenekleri için ham veri sağlamaktadır.

Global Mapper Sürüm 15 ten itibaren  tanıtıldığı üzere Global Mapper LiDAR Modülü, otomatik sınıflandırma ve öznitelik çıkarımı da dahil olmak üzere birçok gelişmiş nokta bulutu yönetimi ve analiz aracı sağlayan Global Mapper a  bağlı bir eklenti olup; kesitsel görüntüleme ve nokta düzenleme; hızlı bir şekilde arazi yüzey modeli üretimi gibi analizlerin yanında daha fazlasını içermektedir.

Lidar sürümü hakkında bu kadar özel olan nedir? Yeni Pikselden Noktaya Aracı! Şu anda beta sürümü olarak edinilebilen bu güçlü yardımcı program, İnsansız hava araçları (İHA,drone vb.) tarafından toplanan hava görüntülerini örtüşen yüksek yoğunluklu nokta bulutuna dönüştürmektedir. Ölçümlerin fotoğraflardan türetildiği fotogrametrinin prensiplerinden yola çıkarak, Pikselden Noktaya Aracı, ilgili yüzeyi temsil eden noktaların üç boyutlu koordinatlarını belirlemek için bitişik görüntülerdeki tanınabilir nesneler arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Nokta bulutu oluşturma yeteneğinin bir yan ürünü olarak Pikselden Noktaya Aracı, görüntüleri etkili bir şekilde birbirine birleştiren ve orjinal üç boyutlu koordinatları yansıtacak şekilde ayarlayan bir ortorektifiye edilmiş görüntü oluşturma seçeneği de sunmaktadır.

LiDAR Modülünün  ilave donanımlar, özellikle büyük binaların bulunduğu alanlarda zemine ait noktaların tespit işleminin geliştirilmesi; analizi hızlandırmak açısından önemli olan yeni coğrafi nokta sıralama seçeneği; LAS 1.4 alanları içeren LAZ (LasZip) dosyalarını okuma ve yazma desteği; görüntü katmanına RGB değerleri içeren nokta bulutunu gridleme işlemi yeni bir seçenek; ve güncellenmiş bir gürültü noktası algılama ve sınıflandırma aracı. Yeni özelliklerin ve geliştirmelerin tam listesi için www.bluemarblegeo.com/products/global-mapper-lidar.php adresini ziyaret edebilirsiniz.

 LİDAR Modülü Broşürlerini İndirmek (Download) için: (1) - (2)

 Analiz fonksiyonlarına kolay bir şekilde ulaşılabilen kullanışlı LiDAR Arabirimi

 • Lidar Nokta Bulutu Verilerini, RGB/SYM, Intensity, Sınıflandırma, Dönen Sinyal Sayısına vb. göre ekranda gösterme  özelliği
   
 • DSM (SYM) ve DTM (SAM) üretimi için çoklu Gridleme Seçenekleri
   
 • Yoğunluk Haritası (Density Map) Üretimi
   
 • Bilyon üzeri sayıda nokta içeren bulut verilerini açabilme
   
 • Sınıflandırılmamış katmanlarda bina, zemin ve vejetasyon noktalarını Otomatik Sınıflandırma
   
 • Özellik Çıkartımı (Feature extraction) – Otomatik olarak 3B binaların kapladığı alan ve ağaçların çıkartımı
   
 • Global Mapper Kesit Alımı özelliği ile Kesitsel Görünüm ve düşey perspektif üzerinde noktaların düzenlenmesi imkanı
   
 • Gelişmiş Filtreleme Özelliği (İstenmeyen noktaların gösterilmemesi)
   
 • Lidar verisi ile birlikte yüklenen rastır verilerden nokta verilerini renklendirme ve 3B olarak gösterilmesi
   
 • Lidar İstatistik verilerinin Gösterilmesi
   
 • Belli başlı LİDAR veri formatlarının hem import hem export olarak desteklenmesi : LAS / LAZ,  ESRI File Geodatabase,  LEICA PTS nokta bulutu,  E57 Lidar Formatı


  

Global Mapper Ücretsiz Modüller:

COAST- Coastal Adaptation to Sea Level Rise Tool

Kasırgalar doğrultusunda oluşan fırtınaların yol açtığı kıyı şeridi selleri ve deniz seviyesi yükselimi için adaptasyon stratejileri üretmek üzere maliyet/fayda analizlerini modellemeyi öğrenebilirsiniz.Genel Görünüm Harita Penceresi
 
Yaptığınız çalışmalarda yüklediğiniz verileri genel olarak kenarda küçük bir pencere içinde göstermenizi sağlar.